background

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

08-10-2021

Nieuchronnie zbliża się czas na coroczną zmianę opon na te z oznaczeniem zimowym. Pierwsze przymrozki dają nam impuls do zaplanowania wymiany opon na zimowe.

Wielu kierowców z wymianą czeka na pierwszy śnieg. Wypatrują pierwszych płatków śniegu jak pierwszej gwiazdki przed wigilią. Nie jest to właściwe zachowanie! O ile wigilijny karp może poczekać tak bezpieczeństwo na drodze nie powinno.

Powinniśmy się sugerować nie tyle potencjalnym śniegiem co panującą temperaturą na zewnątrz. Opona zimowa to nie tylko agresywny bieżnik, który dobrze „wgryza się” w śnieg ale również, jeśli nie przede wszystkim, miękka zimowa mieszanka gumowa.

Odpowiednia mieszanka gumowa zapewnia właściwą przyczepność na zimnej czy zmrożonej nawierzchni. Opona letnia nie będzie zapewniała należytego poziomu bezpieczeństwa i odpowiedniej trakcji na zimnej nawet nie przykrytej śniegiem drodze.

Dlatego przyjmijmy zasadę, z którą zgadza się wielu ekspertów oponiarskich. Kiedy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza powinniśmy już mieć założone opony zimowe.

Zapewnią nam odpowiednią przyczepność i poziom hamowania w tych zimnych warunkach pogodowych. Kiedy spadnie śnieg będziemy już gotowi na tę niesprzyjającą aurę.

Bądź rozsądny i zapewnij sobie i najbliższym bezpieczeństwo na zimowych drogach.

źródło: znawcyopon.pl